Πρόγραμμα «Ασφαλές Άγγιγμα»

Β΄Τάξη

Η εκπαίδευση των παιδιών αποτελεί έναν ουσιώδη παράγοντα στην πρόληψη της σεξουαλικής κακοποίησης παιδιών. Πλήθος ερευνών συνηγορούν ότι στις προσπάθειες αποτελεσματικής πρόληψης της κακοποίησης θα πρέπει να συμπεριλαμβάνονται προγράμματα πρόληψης μέσα στα σχολεία. Τα παιδιά που έχουν εκπαιδευτεί από δασκάλους/ες που νοιάστηκαν και τους δίδαξαν πώς να προστατεύονται από την κακοποίηση είναι λιγότερο πιθανό να γίνουν τα ίδια θύματα κακοποίησης.

Ένα τέτοιο πρόγραμμα είναι και το «Ασφαλές Άγγιγμα», το οποίο έχει την έγκριση του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής και διατίθεται σε όλους τους εκπαιδευτικούς στα πλαίσια των εργαστηρίων δεξιοτήτων για την ενίσχυση και την ενδυνάμωση παιδιών, εκπαιδευτικών και γονέων στην πρόληψη της κακοποίησης.

Το πρόγραμμα αυτό παρακολούθησαν οι μαθητές και οι μαθήτριες της β΄ τάξης του σχολείου μας. Ήρθαν σε επαφή με τις βασικές έννοιες του εργαστηρίου και έμαθαν τα 4 εργαλεία ασφάλειας (Εμπιστεύομαι τα συναισθήματά μου – Λέω ‘ΟΧΙ – Φεύγω μακριά – Το λέω σε έναν μεγάλο που εμπιστεύομαι) .

Οι βασικές έννοιες ασφάλειας του εργαστηρίου συμπεριλαμβάνουν:

• Τα μέρη του σώματος που θεωρούνται ιδιωτικά
  • Η διαφορά μεταξύ ασφαλών και ΟΧΙ-ασφαλών αγγιγμάτων
  • Τι να κάνουν τα παιδιά όταν δεχτούν ένα ΟΧΙ-ασφαλές άγγιγμα ή αισθανθούν περίεργα, μπερδεμένα ή ΟΧΙ-ασφαλή από τη συμπεριφορά ή τις απαιτήσεις κάποιου ενήλικα
  • Δε φταίει ΠΟΤΕ το παιδί για τη σεξουαλική κακοποίηση
  • Τα ΟΧΙ ασφαλή αγγίγματα μπορούν να συμβούν εξίσου και στα αγόρια και στα κορίτσια
  • Η διαφορά μεταξύ μυστικού και έκπληξης
  • Η γνώση ότι ακόμα και άνθρωποι που τα παιδιά γνωρίζουν, αγαπούν και εμπιστεύονται μπορούν να τα αγγίξουν με έναν ΟΧΙ ασφαλή τρόπο
  • Ότι πρέπει να επικοινωνήσουν με έναν μεγάλο που εμπιστεύονται αν τους συμβαίνει κάτι που τα κάνει να νιώθουν άβολα