Αν έχεις μια Βιβλιοθήκη κι έναν Κήπο, έχεις ό,τι σου χρειάζεται” (Κικέρων)

H Σχολική Βιβλιοθήκη δεν είναι ένα περιφερειακό, συμπληρωματικό στοιχείο του σχολικού θεσμού. Βρίσκεται στην καρδιά του, στο επίκεντρο της μαθησιακής διαδικασίας. Ένα σύγχρονο σχολείο είναι ακρωτηριασμένο και αναποτελεσματικό, αν δε διαθέτει επαρκή και λειτουργική Βιβλιοθήκη. Η δανειστική βιβλιοθήκη είναι χώρος μάθησης και κοινωνικοποίησης, όπου συγκεντρώνονται τεκμήρια της παγκόσμιας πνευματικής κληρονομιάς. Χώρος προαγωγής της φιλαναγνωσίας και εργαλείο εμπλουτισμού και επέκτασης των προγραμμάτων σπουδών. Αποθετήριο μορφωτικού υλικού και κέντρο γνωστικών πηγών, χώρος αλληλόδρασης και συνεργασίας εκπαιδευτικών και μαθητών/τριών.

Στο σχολείο μας λειτουργεί Δανειστική Βιβλιοθήκη και μέλη της είναι όλοι οι μαθητές μας, οι γονείς τους και οι δάσκαλοι.

Ατομική καρτέλα δανεισμού