Σχολική Εφημερίδα

ΤΑ ΟΦΕΛΗ ΤΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑΣ

Σχολική εφημερίδα; Ναι!

Πάμε λοιπόν να δημιουργήσουμε μαζί με τα παιδιά , ένα μέσο έκφρασης, επικοινωνίας , προβληματισμού και ανάδειξης θεμάτων και θέσεων γιατί  τα παιδιά είναι αυριανοί ενεργοί πολίτες. Έχουν άποψη από τα πιο μικρά μέχρι και τα μεγαλύτερα και μέσα από τη δική τους σκέψη και ερμηνεία γεγονότων δίνουν λύσεις πολλές φορές. Η σχολική εφημερίδα τους δίνει λόγο και αφορμή να ψάξουν , να μελετήσουν θέματα εκτός σχολικών βιβλίων, θέματα για την κοινωνία , για τις σχέσεις μεταξύ τους, τις σχέσεις με τους γονείς , την οικογένεια , να σκεφτούν το σεβασμό που πρέπει να διέπει τη ζωή , την αποφυγή βίας και να προβάλουν θέματα που βοηθήσουν ακόμα και τους μεγάλους. Πολλά παιδιά που ασχολούνται με τον αθλητισμό , μπορούν να προβάλουν την ευγενή άμιλλα μεταξύ τους, Άλλα ασχολούνται με τη μουσική , τις τέχνες, την ρομποτική.. δείχνοντας έτσι τον δικό τους ψυχικό όμορφο κόσμο. Γιατί όλα τα παιδιά έχουν μέσα τους δύναμη , θέληση και ικανότητες που με τη βοήθεια των δασκάλων τους , μπορούν να τα εκφράσουν μέσω της σχολικής εφημερίδας και να τα αναδείξουν..

Καλή επιτυχία λοιπόν  σ’αυτή την προσπάθεια του σχολείου μας!

Η διεύθυνση της εφημερίδας μας είναι

ΤΕΥΧΟΣ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ