ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ ΠΗΓΑΙΝΕΙ…ΘΕΑΤΡΟ

Εκδηλώσεις ΣΧΟΛΙΚΗ ΖΩΗ

«Τα παιδιά μπορούν να μας δείξουν έναν καλύτερο δρόμο, έναν δρόμο που συνθέτουν όσα έχουν πραγματική αξία για τη ζωή μας. Έναν δρόμο που έχουν ξεχάσει πολλοί απ’ τους μεγάλους, αλλά που μπορούν να ανακαλύψουν χάρη στην «καθοδήγηση» των παιδιών».

Αυτή είναι η κεντρική ιδέα του μιούζικαλ της παιδικής σκηνής του ΔΗΠΕΘΕ Κοζάνης με τίτλο «Το μαγεμένο πηγάδι» του Μιχάλη Πιτένη,  που παρακολούθησαν οι μικροί μας μαθητές την Τρίτη στις 9 Απριλίου. Βασισμένο σε μια αληθινή ιστορία της ευρύτερης περιοχής της Κοζάνης, είναι ένα μιούζικαλ στο οποίο η πραγματικότητα συνυπάρχει με το παραμύθι κι ο ρεαλισμός με τη φαντασία. Το ευφάνταστο σενάριο, το υποκριτικό ταλέντο των ηθοποιών και τα υπέροχα σκηνικά και κοστούμια  καθήλωσαν τους μικρούς μας μαθητές  αλλά κι εμάς τους μεγάλους!